PRAWA AUTORSKIE

Zgodnie z zasadą szkolnego KODEKSU 2.0: "Nie kradnij i nie daj się okraść!", korzystając z Sieci respektujemy prawa autorskie! Zwracamy uwagę na oznaczenia określające zakres legalnego wykorzystania materiałów..
Jak odróżnić materiały odpłatne od udostępnianych za darmo? Czytaj i poznaj symbole!
PAMIĘTAJ! Podawanie całości lub fragmentu cudzego utworu lub myśli w nim zawartych bez podania źródła to  PLAGIAT! niezależnie od rodzaju utworu...

DOMENA PRYWATNA - WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE!
O prawie autorskim czytaj TUTAJ


Jeśli materiał, grafika lub plik muzyczny opatrzony jest takim znakiem lub napisem oznacza to, że autor zastrzegł sobie wszelkie prawa do swojego utworu. Możemy z materiału skorzystać na tak zwany "własny użytek" (przeczytać, obejrzeć, wysłuchać) lub podać do niego link, ale nie możemy opublikować go np. na naszym blogu. 

DOMENA PUBLICZNA czytaj... - MOŻNA KORZYSTAĆ i publikować materiały podając dane o autorze...
Ten znak (przekreślone C) jest używany na oznaczenie zasobów domeny publicznej - czyli udostępnionych do dowolnego użytku po podaniu danych autora. W myśl prawa polskiego utwory chronione prawem autorskim przechodzą do domeny publicznej po 70 latach od śmierci autora. Czasami utwory udostępnione w domenie publicznej oznaczone są: CCO. 

WOLNE LICENCJE czyli Creative Commons czytaj... 
Z materiałów udostępnionych na tzw. wolnych licencjach możemy korzystać nieodpłatnie pod pewnymi, określonymi w danej licencji warunkami.  Symbol wolnych zasobów to odwrócone C - tzw. "copyleft" (odwrotność copyright).

Symbole poszczególnych licencji i zakres ich stosowania poznaj klikając poniżej na plakat i  poradnik.

WOLNE LICENCJE plakat 
WOLNE LICENCJE poradnik 



1 komentarz:

  1. Bardzo czytelny, jasno przedstawiony materiał, Brawo! Właśnie takie materiały są potrzebne dla zaczynających serfowanie po sieci.

    OdpowiedzUsuń